Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Sururyhmä
Re: Tänä vuonna ei tule joulua...
Hei,kuten Helinä ja muutkin muissa keskusteluissa ovat sanoneet, vuoden kierto ja juhlapyhät tulevat ja menevät, omasta tilanteesta ja tunteista riippumatta. Meidän(kin) perheessä eteen tulee "syöpäjoulu" kolmatta kertaa: juhla jonka tunnelmassa on taas läsnä kutsumaton vieras. Isäni sairastui keukosyöpään kaksi vuotta sitten syksyllä, jolloin lääkärit sanoivat, ettei hän välttämättä elä edes sen vuoden jouluun. Saimme kuitenkin viettää vielä kaksi joulua yhdessä koko perheen kanssa, erilaisia tosin kuin edellisinä "Fanny ja Alexander"- jouluina. Lahjat/ runsaat joulupöydät/ tilpehööri eivät koskaan ole olleet tärkeitä, vaan se tunnelma, yhdessäolo ja kiireettömyys kun voi ja saa olla rauhassa kotona yhdessä. Juhlista riisuutuu tällaisissa tilanteissa ylimääräinen ja jäljelle jää se olennaisin, yhdessäolo ja lämpö.
Tänä vuonna on orpo olo, kun isä sai helpotuksen kivuistaan isänpäivän aattona. Vaikka hänen viimeiset viikkonsa olivat täynnä tuskaa, avuttomuutta ja riippuvuutta toisista ja kuolema oli hänelle tervetullut vieras, oma ikävä on raastava. Kohtalon oikusta hautasimme isän vanhempieni 27-vuotishääpäivänä. Kohteeton viha, suru ja ahdistus sekoittuvat, töissä ei jaksa, puhua ei voi, uni ei tule ja rytmihäiriöt puristavat. Itkemään ei pysty kuin kaikkein epäsovinnaisimmilla hetkillä, kun kyyneleiden pitäisi pysyä poissa. Helpotusta saa ainoastaan liikunnasta ja joulun valmisteluista. (Ja ilmeisesti avautumisesta verkkokeskusteluissa, tuumii ensikertalainen) Onneksi rakas pikkuveljeni pitää minut ja äitini kiinni arjessa.
Leivoimme veljeni kanssa eilen pipareita ja pikkuleipiä jouluksi, tuntui oudolta kun isä ei ollut enää vaatimassa maistiaisia jokaiselta pelliltä. Vaikka hän ei enää olekaan kanssamme viettämässä joulua, meillä on kuitenkin muistomme ja toisemme. Isä on läsnä tunnelmassa vaikka ei enää olekaan täällä. Joulu on erilainen, mutta ei siltä voi oikein välttyäkään. Ja kuten Helinä sanoi, aina on toivo.
Voimia ja jaksamista teille kaikille, jouluun ja muuhunkin vuoteen.
Rakkaudella Anie
- Re: Tänä vuonna ei tule joulua...tuulapirkko
- Re: Tänä vuonna ei tule joulua...anie
- Lapsuuden joulut...Niisku81
- Re: Lapsuuden joulut...melina
- Re: Tänä vuonna ei tule joulua...yksin jäin
- Re: T�n� vuonna ei tule joulua...fallingteardrops
- Re: Tänä vuonna ei tule joulua...äidintyttö
- Re: Tänä vuonna ei tule joulua...tuulapirkko
- Re: Tänä vuonna ei tule joulua...pinjaenkeli