Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Myelooma

Tervehdys Iitsu!

Äidilläni tuntohäiriöt tulivat muutamia kuukausia Talidomidin aloittamisen jälkeen. Pahenivat pikkuhiljaa, niin että puolentoista vuoden käytön jälkeen lääke piti lopettaa. Lääke piti muuten hyvin taudin kurissa. Äidin tuntohäiriöt jäivät pysyviksi. Muualla tuntohäiriöitä ei ole ollut. Äiti sairastaa IGg-tautia.
VAD-hoidot vievät hoitojen jälkeisinä päivinä huonoon kuntoon. Toisen hoidon jälkeen tuli epämääräinen infektio, jota hoidettiin suonensisäisin antibiootein sairaalassa. Kolmas hoito meni hyvin. Nyt näyttää siltä, että hoidosta on vastetta. Hemoglobiini on noussut ja muutenkin veriarvot aika hyvät. Saa ainakin vielä neljännen kerran tämän kuukauden loppupuolella, Sitten katsotaan jatkot. Hyvää isäinpäivää kaikille toivoo Maija
Maija-Riitta | 11.11.2006 klo 15:30:30