Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Lähipiirissä syöpäpotilas
Re: Myelooma
Hei Wanikka-pieni,aina ei niin kovasti tarvitse etukäteen miettiä, mitä sanoisi. Voithan vain olla läsnä, silitellä, koskettaa ja odottaa oikeita sanoja. Voittehan isäsi kanssa sopia, kerrotteko äidille tapahtuneesta. Ehkä lääkärilläkin on tähän joku kanta?
Sydäntä raastaa puolestanne. Joulu on toisaalta lähellä, mutta näissä tilanteissa vielä niin pitkällä. Armahda itseäsi liialta hösötykseltä, mutta pienokaisesi kannalta on hyvä yrittää pitää niistä teidän perinteistä kiinni sen, minkä jaksatte.
Kuinka isäsi on jaksellut? Vieläkö järkytys on yhtä syvä kuin alussa? Onneksi äitisi pääsee lähemmäksi, niin siltä osin isäsi elämä edes himpun helpottuu. Toivottavasti äitisi saa puhekykynsä takaisin, sehän on ihan mahdollista.
Kuinka töissä jaksoit? Jos tuntuu, ettet jaksa, niin hae uutta sairaslomaa ja tee vaikka rauhallisesti jouluvalmisteluja lapsesi kanssa.
Me leivoimme tänään pipareita meidän "pääjohtajan" kanssa (topakka 9-vuotias miehenalku, joka useimmiten tietää vähän liiankin hyvin mitä haluaa), vähän etuajassa, koska yleensä olen viettänyt Itsenäisyyspäivän pipareiden, kynttilöiden ja glöginparissa. Isommat lapset saattavat tulla käymään ja voimme pitää perinteiset piparitalkoot heidän kanssaan uudestaan. HUomenna ajelen äidin luokse auttelemaan Itsenäisyyspäivän valmisteluissa ja saan nyt sitten viedä itseleivottuja pipareita tuliaisiksi.
Pääkoppa ei ole oikein paikanpäällä, tänään on nuorimmaisen nimipäivä, ja olin sen unohtanut ihan täysin. Enkä olisi muistanut, mutta äiti muistutti kun juttelimme pitkään puhelimessa. Että semmonen superäiti täällä... Mutta niin unohtuivat hääpäivä, miehen synttärit ja nimpparit, ja melkein vanhimmaisen synttäritkin. Jotenkin vaan nuo ajatukset harhailevat äidin luo.
Raskasta on tämä teidän perheen joulunodotus tänä vuonna. Niinkuin meillä ja muilla vastaavassa tilanteessa eläville. Tuntuu, että elämä on huonojen uutisten pelkäämistä, odottamista. Jokainen puhelimen pirahdus pistää sydämen hakkaamaan.
Pidä huolta! Ja kirjoittele, kun taas on aikaa ja jaksat,
vieressä kulkien, Päivänsini
- Myeloomawanikka
- MyeloomaSelina
- Re: Myeloomapäiväsini
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomawanikka
- MyeloomaSelina
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomapäiväsini
- Re: Myeloomapäiväsini
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomapäiväsini
- MyeloomaSelina
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomamuori
- Re: Myeloomapäiväsini
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomapäiväsini
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomapäiväsini
- Re: Myeloomawanikka
- Re: Myeloomapäiväsini