Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Minkälainen CEF on?

Hei toukokuu06!

- Hammaslääkärille ilman muuta tai ainakin hammashoitajalle; hoitojen aikana hampaita ei voida paikata eikä poistaa

- Hyvästä yleiskunnosta on aina apua ja maltillinen, aerobinen liikunta on parasta solujen ja myös hemoglobiinin kannalta.

- Rautatabletteja voi syödä hoitojen välillä, mutta niiden ottaminen on lopetettava 5 vrk ennen sytoja ja kernaasti pidettävä samanlainen tauko myös sen jälkeen. Hemoglobiinin kannalta olen huomannut ruusunmarjasoseiden olevan hyviä aamiaislisiä:)

- Alkoholia ja greippiä ei pidä ottaa tiputuspäivinä, niissä on yhdisteitä, jotka heikentävät sytojen tehoa.

Muista, että CEF:ssä neutrofiilit ovat alhaisimmillaan vasta 2-3 viikkoa tiputuksen jälkeen, joten vaikka olo olisikin mainio, voit olla tavallista herkempi saamaan tartuntatauteja!

T. Karhutar


Karhutar | 8.1.2008 klo 11:59:00