Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Juuri todettu rintasyöpä
Hei Tinttinen,Ikävää että olet saanut "kutsun" liittyä seuraamme, mutta nyt kun olet täällä, niin lämpimästi tervetuloa. Olen kohta 43-vuotias (lokakuussa, siis ihan pian!) ja oma keissini on nyt 4 kk vanha. Sinulla on todennäköisesti edessä sama polku kuin minullakin, eli kirurgin vastaanotolta rinnan poistoon ja kainalon täydelliseen tyhjennykseen; hoidot sitten siihen päälle syövän levinneisyydestä ja tyypistä riippuen.
Sinulla on nyt edessä viikko pahaa aikaa. Odottamista, kipuja, oireiden kuuntelua ja läheisten surua. Omaa huolekkuutta lasten ja oman tulevaisuuden puolesta. Kuitenkin, ajattele sitä, että kohta saat hoitoa. Paha leikataan pois ja sinulle annetaan aikaa toipua. Sen jälkeen käydään taudin kimppuun koko käytettävissä olevalla arsenaalilla, ja täällä sinulla on paljon kohtalontovereita ja -ystäviä. Tänne on hyvä tulla, jos neuvottomuus tai huoli iskee.
Tuossa, mitä odottamisesta puhuttiin, on paljon alueellista vaihtelua. Minut oli jo viikon kuluttua mammografiasta leikattu, eli toisin sanoen, kun näin kirugin niin jo seuraavana päivänä leikattiin. Uskomaton juttu, mutta todella hyvä niin.
Asettuminen tähän sairauteen on sujunut ihan hyvin, vaikkakin pieniä notkahduksia aina silloin tällöin tulee. Viimeksi eilen olen jännittänyt sytostaattien vaihtumista, mutta tänään taas on ollut ihanaa, kun on päässyt jumppaan ja hikoilemaan ihan niin kuin ennenkin leikkausta.
Jotenka, Tinttinen, elämä jatkuu, vaikkei se tunnukaan samalta kuin ennen. Itse asiassa, se on nyt jopa parempaa, koska sitä osaa arvostaa enemmän kuin ennen. Ja lapsilla (5 ja 7-vuotiaat) on nyt äiti, jolla on aikaa, sillä sairaslomalla jaksaa yllättäen keskittyä lapsiinkin paremmin.
Voimia Sinulle ja rakkaillesi!
T. Karhutar
- Juuri todettu rintasyöpätinttinen
- Re: Juuri todettu rintasyöpäKarhutar
- Re: Juuri todettu rintasyöpäHempukka
- Re: Juuri todettu rintasyöpääityliini
- Re: Juuri todettu rintasyöpätinttinen
- Re: Juuri todettu rintasyöpäKarhutar
- Re: Juuri todettu rintasyöpätinttinen
- Re: Juuri todettu rintasyöpätinttinen
- Re: Juuri todettu rintasyöpäKarhutar
- Re: Juuri todettu rintasyöpätanssityttö
- Re: Juuri todettu rintasyöpätinttinen
- Re: Juuri todettu rintasyöpäliikkeelle
- Re: Juuri todettu rintasyöpävirginia
- Re: Juuri todettu rintasyöpäellinoora
- Re: Juuri todettu rintasyöpäkuutamo
- Re: Juuri todettu rintasyöpäKarhutar
- Re: Juuri todettu rintasyöpävirginia