Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Solusairaus nimeltä myelooma

Hei kaikki,
Kirjoittelin edelliseen ketjuun, kun mieheni sairastui vapun alla ruusuun. Oli sairaalassa 8 vrk antibiootti tiputuksessa ja nyt kotona 3 viikon antibioottikuuri. Myeloomaa ei hoideta antibioottien aikana kun Bonefossilla 2 tabl aamuisin, kortisoni ja epo piikki.
Solomyrkky syklofosfamidi kerran viikossa siis on tauolla.
Verikokeet otetaan maanantaina 25 päivä ja lääkärin vastaanotto torstaina 28 päivä, viimeksi hematologin vastaanotto tammikuussa.

Ruusu pudotti kaikki veriarvot huonoiksi, mutta nyt pikkuhiljaa Hb nousi 100 ja CRP laski 15. M.komponenttiarvoa ei tiedetä.
Väsymyksestä, jos mieheni istuu katsomaan TV:tä tai ruokapöytään, uni tulee heti. Siksi hän yrittää olla askareissa mahdollisimman paljon.

Luonto herää, toivottavasti myös meillä kaikilla on uudistumisen aika.
Meryl

Meryl | 20.5.2009 klo 19:54:41