Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Lapsellani on syöpä
Re: Milloin sitä ei ole enää syöpälapsen äiti?
Hei! Sama juttu täällä, sitä on varmasti aina syöpälapsen äiti! Meillä kohta 16 kk:tta kantasolusiirrosta ja kyllä nämä asiat lähes päivittäin heittäytyvät mieleen. Kyselen lapsen vointia, kyttään ja tarkkailen...Näin jälkeenpäin on ollut aikaa ajatella mennyttä ja kuinka se kaikki oikein puistattaa. Mutta kai näitä ajatuksia on pakko sitten käydä läpi näin jälkikäteen, silloinhan toimittiin kuin robotit, kun tilanne oli akuutti. Uusimismörkö on aina olemassa ja kaikkia ikäviä juttuja mitä kuulee, peilaa heti oman lapsensa kannalta, aina ne niin läheltä liippaa.
Kiva kuitenkin kuulla, etten suinkaan ole ainoa, jolla on samoja fiiliksiä. Siitä, että on selvitty tähän asti olen tosi onnellinen, mutta äärettömän varovainen sen asian ääneensanomisen kanssa.
Sanotaan kuitenkin, että valtaosa selviää ja kasvaa terveiksi auikuisiksi, mutta missä ne kaikki selviytyneet sitten ovat??? Heistä ei juuri kuule, ehkä he sitten jatkavat elämäänsä eteenpäin. Olisi kyllä ihanaa kuulla niitä kannustavia selviytymistarinoitakin tällä palstalla.
- Re: Milloin sitä ei ole enää syöpälapsen äiti?granu