Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Sytohoidot alkamassa

Huomenta kaikille!

kolmas päivä tokasta Herceptin+Taxosta menossa.Vatsa toimii vilkahkosti,posket hehkuu,hiuksia vielä muutamia päässä,mutta huivi jo käytössä.
Vatsasuojalääkeenä käytän Nexiumia, se auttanut.Hammastahdan vaihdoin jo aiemmin hammaslääkärin suosituksesta vaahtoamattomaan Salutemiin.Ekan syton jälkeen neutrofiilit laski ja suu tosi kipeä,sairaalaassa 5pv.Nyt pistinkin jo ennalta ehkäisyyn Neulasta eilen,joten toivottavasti oireet helpompia ja puolustus toimii!
Nyt olen jonkun antaman vinkin myötä käyttänyt jo vähän etukäteen Bepanthen imeskelytabletteja suun limakalvoa vahvistamaan.
Oireet ilmeisestikin hyvin yksilöllisiä ja vaihtelevat hoitokerrasta toiseen.
Ekan tiputuksen aikana olin sairaalassa seurannassa klo 18 asti,menin klo 9.Eka Herceptin tiputetaan hitaammmin,välillä tauko ja sitten Taxo ja sen jälkeen seurataan useampi tunti ettei sivuvaikutuksia tule.Toisella kerralla olin sairaalassa n 3 tuntia.
Gammakuvaus minulle tehtiin ennen ekaa tiputusta,mutta sanotiin ensin ,että voi antaa kyllä hoidon ennen sitäkin, koska tutkimusaikaa ei ensin meinattu saada ajoissa ja tärkeämpi saada sytoputki alkamaan.
Aurinkoista päivää kaikille,toivoo kohta taas makuulle hakeutuva
tautinen | 11.3.2007 klo 11:34:11