Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Sädehoidosta
Tyrni hei taas,Mökiltä palanneena tässä neuvoisin olla kiirehtimättä tuota työhönpaluuta jos vähänkin siltä tuntuu. On kuitenkin toivottavaa, että sädehoito saadaan vietyä mahdollisimman tauotta loppuun - eli, ettei tulisi (ainkaan montaa) taukopäivää sairauden tms. takia. Flunssa, vatsapöpöt jne voivat vaikeuttaa tilannetta. Kokemuksesta tiedän, että niiden takia tuo paikallaan makaaminen voi muuttua ylivoimaiseksi.
Mikäli sinulla nyt on sairauslomaa noin kuukausi tiputuksen jälkeen etkä hae lisää, käynet suurimman osan sädehoitoajasta töissä.
Sädehoito ei tiettävästi aiheuta pahoinvointia yms., mutta jokapäiväinen reissaaminen on sinänsä kyllä väsyttävää ja jos pohjalla on "rajuksi koettu" sytokuuri, on se sitä varmasti enemmänkin. Ja aina on myös valitettavasti mahdollista, että iho reagoi. Itsellä tuli pahin reaktio 2-3 viikkoa sädetyksen jälkeen ja silloin kaikki paidanreunat osuivat ilkeästi "palaneeseen" kohtaan. Löysä T-paita oli ainoa, jota halusin pitää päällä. Ja kyllä, olin rasvannut ja hoitanut sädetysaluetta parhaan kykyni (ja annettujen, tosin välillä ristiriitaistenkin, ohjeiden mukaan).
Kukin tietänee parhaiten, milloin työhönpaluu tuntuu oikealta. Joillekin se on oiva tapa käsitellä tätä tautia, toisille asia on juuri päinvastoin. Ikävää on se, jos liian aikaisin lähtee täysillä matkaan, ja joutuu sitten piakkoin palaamaan sairauslomalle.
Oletko Tyrni tietoinen näistä työhönpaluumahdollisuuksista - esim. työkokeilusta yms.? Niiden avulla voi kokeilla "pehmeämpää laskua"?
Kaiken kurjuudenkin keskellä yritä ajatella ja tehdä mieluisia asioita!
- CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetKristitty Lilja
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetKarhutar
- Tsemppiä ja itsetuntoa sinulle!Kristitty Lilja
- Kiitos Teille!Tyrni65
- Re: Kiitos Teille!Karhutar
- KynnetTarutar
- Re: Kynnetellinoora
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetkesä-09
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetskorpioni-74
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetskorpioni-74
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetKarhutar
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetKarhutar
- SädehoidostaKristitty Lilja
- Re: SädehoidostaTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneethoitsu40
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneetTyrni65
- Re: CEF-hoitoa 6 x saaneethoitsu40