Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Sururyhmä

Re: Millaiset olivat viimeiset päivät? Entä lähtö?

Minä saatoin äitini eilen ikuiseen uneen. Lähtö oli kivuton ja rauhallinen. Pelkäsin kovasti äitini joutuvan vielä lähdön hetkellä kärsivän kivuista, sillä äidin taistelu syöpää vastaan oli yhtä kärsimysnäytelmää, sillä kivut olivat ajoittain todella kovia. Äiti oli viimeiset päivät epiduraalipuudutuksessa, joka vei kivut hyvin. Tämän lisäksi hänellä oli muutakin kipulääkkeitä, rauhoittavia ja pahoinvoinninestolääkkeitä. Viimeiset 2 päivää äiti oli melkein tajuton, mutta uskon hänen kuulleen puheemme. Tätä edeltävät 2 päivää olivat äitini sairauden aikana parhaimpia päiviä. Äitini oli kivuton ja hyvävointinen. Hän uskoi vielä paranevansa ja kuntoutuvansa hoitoja varten. Lääkitys teki äidistä ajoittain sekavan, mutta saimme nauttia äidin kanssa näinä päivinä monista hyvistä hetkistä.
Lähtö tuli tavallaan nopeasti ja yllättäenkin vaikka tiesimme sen olevan lähellä, ei sitä halunnut todeksi uskoa. Äiti avasi vielä kerran silmänsä, hengitti muutaman syvän henkäyksen ja päästi irti elämästään. Äidin piti nukkua pois Terhokodissa, mutta emme koskaan kerenneet sinne. Saatoimme äidin keskussairaalassa ja mielestäni saattohoito oli siellä erittäin inhimillistä ja ammattitaitoista.
tähdenlento | 11.7.2007 klo 23:25:38