Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
4,5 kk kulunut leikkauksesta
4,5 kuukautta on kulunut leikkauksesta. Ajattelin taas päivittää tähän, vaikkapa tuleville ers-potilaille luettavaksi, vähän kuvausta toipumisestani.Viime kuun lopulla kuulin 3kk kontrollin tulokset ja uutiset oli edelleen hyviä eli PSA on mittaamattomissa. Kysyin tarkan lukeman perään, vaan urologi sanoi, ettei heillä sitä ole, eivät kirjaa ylös. No kyllä tämä minulle riittää, koen siis päässeeni syövästä eroon, kunnes muuta todistetaan. Oikein hyvä juttu !!
Olotila on, voisi kait sanoa, monin osin palautunut jo normaaliksi. Kunto lienee lähes viime talven tasoa, pelaan 2 kertaa viikossa tennistä ja sujuu ihan ok, tosin taidot ovat vielä vähän ruosteessa. Liikkeissä en enää huomaa leikkauksen tuntumia oikeastaan ollenkaan.
Istuminen sujuu nykyään pääosin ok, mutta toisinaan voi tuntua hieman alapään painetta ja väsymystä. Auton penkki ei vieläkään ole ihan sinut alapääni kanssa, kankkua vaihdan edelleen toisinaan.
Virtsanpidätys on parantunut edelleen, tosin hitaasti ja vaipoissa kuljen vieläkin. Pääosin pysyn nykyään kuivana. Reipas liikunta aiheuttaa hieman tihkuntaa, esim juostessa tai tennistä pelatessa tulee vähän vaippaan, osin huomaamatta, ja niin vähän, että välillä epäilen, että tuleeko lainkaan. Päivisin toimistolla ja varsinkin öisin pärjäisin varmaan ilman vaippojakin, vaan vielä en ole osannut pois jättää. Hädän tunne tulee edelleen ehkä hieman aiempaa herkemmin, varsinkin liikkuessa.
Kysyin silloin viime urologin käynnillä erektiolääkkeiden perään, alapääni kun on edelleen ihan allapäin. Eipä urologi juuri muuta osannut sanoa, kuin meinasi määrätä Cialis 20mg otettavaksi tarvittaessa. Kun kerroin, että alapää uinuilee sen verran vahvasti, että eikö voisi kokeilla jotain päivittäisellä lääkityksellä virkistyttämistä, kuten täälläkin on ehdotettu, niin sitten määräsi 5 mg Cialista päivittäin. On hieman tyyristä, 28 pvä:n satsi maksaa 95€. 3 viikkoa olen nyt aamuisin ottanut ja vielä ei vaikutuksia ole havaittavissa. Harmin paikka, mutta kyllä tämä elämä, ilman syöpää, silti maistuu ihan kelpoisalta. Mieliala siis ihan ok.
Hyvää syksyä ja tsemppiä vaan kaikille.
- Tumpin ers, kokemukseni.Tumppi
- Re: Tumpin ers, kokemukseni.jukarhu
- T-luokituskarix
- Re: Tumpin ers, kokemukseni.jyrkiap
- Re: Tumpin ers, kokemukseni.jyrkiap
- Re: Tumpin ers, jonotustajyrkiap
- Re: Magneettikuvauksen tulosjyrkiap
- Onnea minultakinjyrkiap
- Leikkaus 18.6.2013Tumppi
- Re: Leikkaus 18.6.2013jyrkiap
- Re: Leikkaus 18.6.2013Watson
- Re: Leikkaus 18.6.2013jukarhu
- Re: Leikkaus 18.6.2013jukarhu
- Patologin lasuntoTumppi
- Re: Patologin lasuntojyrkiap
- Re: Patologin lasuntoWatson
- 4,5 kk kulunut leikkauksestaTumppi
- Cialiksen käytöstäTumppi
- Re: Cialiksen käytöstäWatson