Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Re: Tumpin ers, robottijono ja hoidon valinta
Hyvin on suomalaiset jonottamaan opetettu. Tuo 3 vk lähetteen "käsittelyyn" tuntuu jotenkin uskomattomalta. Ennen kesää voisi olla hyvä päästä leikkaukseen: saisit sairasloman ja kesäloman pötköön ja sitten olisikin jo aika hyvässä kunnossa kaiken järjen mukaan.Hyvin kiteytät, Tumppi, ajatuksesi hoidoista. Ongelmana hoitovertailuissa tahtoo olla, että hoitojen vaikutukset tunnetaan heikommin kuin niiden sivuvaikutukset. Ymmärtääkseni radikaalin prostatektomian tehoa on verrattu satunnaistetuissa tutkimuksissa "watchful waitingin" tehoon ja osassa tutkimuksia prostatektomia on todettu paremmaksi, joissakin ei ole selvää eroa saatu. Tätäkään vastaavaa näyttöä ei ole sädehoitojen osalta olemassa. Tapaussarjoja eri hoidoista on sinänsä julkaistu pilvin pimein. Kunnon tutkimuksissa tarvitaan pitkäaikaisseuranta ja tuona aikana itse hoidot (esim. nykyinen leikkausstandardi on robotti) ovat jo ehtineet muuttua, joten monet tällaiset tulokset kuvastavat siten vanhempia menetelmiä. Saat, Tumppi, aika rauhoittavaa tietoa tekemällä vaikka tämän linkin nomogrammmin omilla tiedoillasi
http://rcc.simpal.com/yXG9y0
Itse ajattelen, että tässä useimmiten varsin hitaasti etenevässä taudissa hoitojen teho vaikuttaa varsin rajoittuneelta. Siksi ei olisi järkeväää haitata loppuelämäänsä ankarilla sivuvaikutuksillakaan. Eli mahdollisimman "säästävät" hoidot olisivat usein hyviä. Kaikki on tietenkin tapauskohtaista ja asioita voi arvottaa monella tavalla.
Terveisin W
- Tumpin ers, kokemukseni.Tumppi
- Re: Tumpin ers, kokemukseni.jukarhu
- Re: Tumpin ers, robottijono ja hoidon valintaWatson
- T-luokituskarix
- Re: Tumpin ers, kokemukseni.jyrkiap
- Re: Tumpin ers, kokemukseni.jyrkiap
- Re: Tumpin ers, jonotustajyrkiap
- Re: Magneettikuvauksen tulosjyrkiap
- Onnea minultakinjyrkiap
- Leikkaus 18.6.2013Tumppi
- Re: Leikkaus 18.6.2013jyrkiap
- Re: Leikkaus 18.6.2013Watson
- Re: Leikkaus 18.6.2013jukarhu
- Re: Leikkaus 18.6.2013jukarhu
- Patologin lasuntoTumppi
- Re: Patologin lasuntojyrkiap
- Re: Patologin lasuntoWatson
- Cialiksen käytöstäTumppi
- Re: Cialiksen käytöstäWatson