Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Uusiutunut Myelooma

Kaunista syksyistä päivää!!

Sädehoitoa saatu se annos minkä lääkäri oli määrännyt. Seuraava vaihe kohdallani olisi hematologisen lääkärin kontrolli ja verikokeet.Sädehoito ei ainakaan välittömästi auttanut. Liikkuminen edelleen hankalaa, kivut tosin ovat vähentyneet. Hoidoista ei osaa sanoa tällä hetkellä mitään, kun on tämä hoitajien joukkoirtisanoutumisen uhka. Uskon kyllä, että väha´än ennen määräaikaa saadaan aikaan sopimus.

Täällä on tällä viikolla melkein joka päivä satanut. Mieliala ei ole kovin korkealla. Olen kuitenkin joka päivä pyrkinyt lenkkeilemään.Sauvoilla kevely sujuu mukavasti vaikka oikeaan jalkaan sattuukin. Päivisin on kaikenlaista puuhaa ja tekemistä, illat ovat pitkiä. aamupäivällä jaksaa touhuta, illalla on jo puhti pois. Tämä elämän tilanne mikä nyt on niin siihen on vaan tyydyttävä. Nyt osaa laittaa asiat oikeaan järjestykseen. Kaikista pienistä vastoinkäymisistä ei sillä tavalla närkästy, kuin terveenä ollessa. Hyvä on myös muistaa: Ihmiselle ei anneta enemmän kuin mitä hän jaksaa kantaa!!


Toivon teille kaikille jaksamista ja "tsemppiä". Uskotaan, että huominen päivä on taas parempi kuin tämä päivä.
aarsu | 10.11.2007 klo 10:48:17