Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Elämää avanteen sulkemisen jälkeen

On todella arvokasta, että sulkemisen jälkeisistä vaikeuksista saa tietoa edes tätä kautta. Niistä ei todellakaan puhuta etukäteen. Kun kävin leikkauksen jälkeisessä tarkastuksessa, lääkäri oli jo innokas laittamaan minut sulkujonoon sytostaateista huolimatta. Kun kerroin teidän kokemuksistanne, lääkäri sanoi, että minulta on poistettu niin vähän(???(20cm))suolta, etten joudu tällaisesta kärsimään. En kyllä tätä ihan heti usko.

Tulosten selvittyä olin todella pettynyt siihen, että joudunkin pitämään avannetta n. puoli vuotta kolmen kuukauden sijaan. Nyt se näyttää monella tavalla järkevältä ratkaisulta, vaikka olen pari kertaa joutunut sen kanssa tukalaan tilanteeseen.

Tigerlily



Tigerlily | 13.6.2007 klo 13:45:47