Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Elämää avanteen sulkemisen jälkeen

Hei

Itselläni on avanteen sulkemisesta kuukausi ja elämä on samanlaista kuin sinullakin. Minullakin peräsuoli poistettiin lähes kokonaan. Mutta minulle ei paksusta suolesta tehty mitään säiliötä. Joten elämä on yhtä suolen toiminnan seuraamista. Minne tahansa lähtee, on vain koko ajan bongattava seuraava mahdollinen vessa. Ihmettelen, ettei tätä ongelmaa selvästi tuotu esiin ennen sulkemisleikkausta. Tälläkin palstalla ongelmasta puhutaan yllättävän vähän. Se on ehkä "mitätön" ongelma syövän rinnalla. Rajoittaa vaan niin pirusti normaalia elämää.

Kamalaa jos joutuu luopumaan liikunnasta. Itse pelaan golfia, joten reilun neljän tunnin runda epävarman suolen kanssa on aika toivotonta. Vaippahousuissakaan ei kauhean mukavaa.

Yksi mahdollisuushan on aina palata avanteeseen. Jos suolen toiminta jatkuu tällaisena, alan harkita sitä tosissaan.

Mabu
Mabu | 12.6.2007 klo 11:36:40