Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Re: Sairauden synnyttämiä runoja 2
Kiitos, JIL, tästä runostasi!Osaat pukea sanoiksi sen minkä varmasti jokainen tuntee sairastuttuaan.
Silloin palaa ajatuksissaan elämänsä kirjoa punniten, alkaen lapsuudesta. Mikä meni pieleen, teinkö, söinkö jotain väärin että sairastuin.
Minä olen sitä mieltä että iso naapuri on tupruttanut ydinsaastetta vuosikymmenet ilmaan ja kunnon paukku Tsernobyylistä vielä päälle. Hengitämme saastunutta ilmaa ja syömme ydinlaskeumassa kasvaneita kasveja ja mereen heitettyjen myrkkyjen saastuttamia kaloja.
Toinen iso maa on tehnyt samaa mutta ei niin välinpitämättömän räikeästi ja vastuuntunnottomasti kuin naapurimme.
Ihmiset ovat saaneet maistaa hyvinvointia liian nopeasti eli sellaista että kaikkea saa ja nopeasti. Tavaraa on kaupat pullollaan ja roskikset. Että kauppa käy täytyy koko ajan keksiä uusia tarvikkeita, että saadaan töitä ja maksettua palkat/eläminen. Tämän kaikki tiedämme ja silti jatkamme, koska ei ole vaihtoehtoa, vai onko?
Ei vielä, olemme vasta matkalla.
Sähköä tarvitsemme yhä enemmän viihtyäksemme tällä pallollamme myös pimeällä. Olisiko ihminen onnellisempi ja rauhallisempi jos vain välttämättömät valot olisivat kaupungeissa pimeällä? Tuoko kaupunkien lukemattomat valolaitteet ihmisen mieleen onnellisen tunteen? Mielestäni ei. Missään ei ole niin yksinäisiä ihmisiä kuin kaupungissa ja suuressa vielä enemmän ja siellähän on valoja joka lähtöön vilkkumassa.
Eräs ystäväni (terve) sanoi, "Kuka on keksinyt maapallon kaikkinensa, jossa yksikään eläin ei saa edes nukkua rauhassa alituisen saaliiksi joutumisen pelossa, sekä jokapäiväiset huolet/kärsimykset ovat pääosassa elämää onnen hippusten puhalluksia vastaan. Tervejärkinen se ei ole ainakaan".
Luen joka päivä runosi, olet hyvä kirjoittamaan, se on luonnon lahjakuutta. Kirjoitat suoraan sisimpäämme. En tiedä kuinka paljon miehet tai naiset lukevat runoja yleensä, mutta tiedän, että kummankin osapuolen on vaikeaa antaa hyvää palautetta mistään, silloin kun syynä voi olla vain kateus.
Alamme vasta mennä siihen kasvatussuuntaan että mieskin saa näyttää tunteensa ja runot ovat erittäin taitoa vaativiaa, lyhyesti paljon kirjallisuutta, ei naisten höpötyksiä ja kunnon miehinen mies ei koskekaan runoihin.
Hyvä kasvatussuunnalle!! Ainakin siltä osin maailma paranee.
Kiitos lisää hyviä runojasi odottelen jokainen päivä.
Hyvää Itsenäisyysiltaa kaikille!!
tv. anemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runoja 2anemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runoja 2 anemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runojariitukka
- Re: Sairauden synnyttämiä runojaanemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runojaanemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runojaanemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runojariitta47
- Re: Sairauden synnyttämiä runojaanemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runojariitta47
- Re: Sairauden synnyttämiä runojaanemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runojaanemonet
- Re: Sairauden synnyttämiä runojaYlläpito