Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Apua, pakokauhu iski!

Hei taas Eevis,

Sairalaan kun menee aamulla, niin ne antaa (jos ei anna, niin pyydä) esilääkityksen heti. Minä sain diapamin pyytämättä kun tärisin ja vapisin pelosta.

Minulla on leikattu kasvain vasemmasta rinnasta rintaa säästäen ja vasemmanpuolen imusolmukkeet kainalosta kaikki poistettu. Kipulääkitys on todella tehokasta, heräämössä ne kyllä pitää huolen, etää saa tarpeeksi kivunlievitystä. Osastolla pitääkin sitten jo vaatia ja pyytää (ei kannata yritää olla urhea kipujen kanssa). Varsinainen toipuminen ja kipujen määrä riippuu ihan leikkauksen laajuudesta.

Sinut kutsutaan kyllä sairaalaan käymään ennnen leikkausta, niin kirurgi kyllä kertoo, miten lähdetään leikkaamaan.

Saikkua tulee 2 - 4 viikkoa, sekin riippuu leikkauksen laajuudessta.

MeriTuuli
MeriTuuli | 24.5.2007 klo 13:55:16