Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Usko tulevaan
Heippa soutajat!Ajattelin välillä kirjoitella tuntoja toisenlaisia ja mietteitä murheellisia, kun ne vellovat eestaas tuolla pään sisällä.
Jos haluat välttää masentavia juttuja, niin älä lue tätä.
En tiedä mikä vaivaa, mutta jotenkin on niin vaikea uskoa, että syöpä olisi selätetty. Säteet on vielä kesken, joten kyse ei ole edes tyhjyydestä hoitoputken jälkeen. Jotenkin on vain niin turvaton olo, sitä kuuntelee jokaista kolotusta kropassaan ja alkaa epäillä, että syöpä se siellä nakertaa ja nävertää hoidoista huolimatta. Entäs jos niillä ei olekaan ollut mitään vastetta? Ei minua ole tutkittu sen tarkemmin, eihän sitä kukaan tiedä vaikka jossain päin kehoa syöpäsolut lisääntyisivät nytkin villeinä..
Mistä sen tietää, mikä kipu viittaa etäpesäkkeeseen ja mikä on vain tavallista nivelkipua esimerkiksi? Entäs jos huimaa, mistä sen voi tietää, onko aivoissa etiäinen vai huippaako muuten vaan.. Onko koko loppuelämä samaa pelkäämistä? Sehän on selvä, ettei tästä enää nuorruta eikä tulla terveemmiksi, joten monenmoista vaivaa varmasti tulee olemaan.
Miksi minun on niin vaikea uskoa, että useimmiten syöpä on hoidettavissa? Toisaalta se taas ei ole aina hoidettavissa, vaan syöpään menehtyy jatkuvasti ihmisiä. Tarvisin varmaan ihan oman onkologin joka päivälle vastailemaan kysymyksiini ja tekemään tutkimuksia poissulkemaan syövän leviäminen.
Välillä juilii lonkasta, väliin särkee päätä, joskus juilii varpaasta, toisinaan polttelee mahasta. Rinnassa tuntuu patti milloin missäkin kohtaa. Miten tästä itsensä kyttäämisestä pääsee eroon?
Lääkärin näen seuraavan kerran vasta neljän viikon päästä, muistanko edes kysyä kaikkea. Kontrollivälistä ei ole tietoakaan. Lisätutkimuksia tehdään oireiden mukaan, sanoi lääkäri ennen solunsalpaajahoitojen alkua, kun kysyin levinneisyystutkimuksista. Mistä tiedän mitkä oireet johtuvat takana olevasta rankasta hoitoputkesta ja sen aiheuttamasta huonosta lihaskunnosta, nivelten kuivuudesta ja kankeudesta ja mitkä pitäisi oikeasti tutkia?
Enhän minä tiennyt ennen diagnoosiakaan sairastavani syöpää, vaikka se todennäköisesti oli ollut jo vuoden/vuosia minussa. Kuinka kauan tuollaisen rintakyhmyn kehittyminen nyt sitten kestääkään..
Terve kunnes toisin todistetaan... Jotenkin tuntuu että todistustaakka on kovin raskas, että olen puolustusasemissa koko ajan. Pitäisi osoittaa aivoilleni, että ne ovat väärässä epäillessään milloin mitäkin särkyä aihetodisteeksi uusimisesta.
Kuinka pian tälläinen syöpä voi uusia, voiko se levitä jo hoitojen aikana... Monta kysymystä, joista en ole varma haluanko edes tietää totuudenmukaista vastausta.
Missä ne selviytyjät ovat, syövän selättäjät? Tuntuu että sairaalassakin näen nykyisin vain omat hiukset päässä sädehoidossa käyviä n. 60-vuotiaita naisia, joilta on löytynyt pieni kiltti patti ikäseulonnassa..
Ei ole mukava olla korkean uusiutumisriskin rintasyöpäpotilas :( Olisi paljon mukavampaa olla terve...
- Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaantautinen
- Re: Usko tulevaansyöppis
- Re: Usko tulevaanKarhutar
- Re: Usko tulevaanhelmikuu
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaanKarhutar
- Re: Usko tulevaanKarhutar
- Re: Usko tulevaanjulia
- Re: Usko tulevaanMeriTuuli
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaankutri
- Re: Usko tulevaantautinen
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaansanteri
- Re: Usko tulevaanhelmikuu
- Re: Usko tulevaan-miu-
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaanSartsa
- Re: Usko tulevaanjulia
- Re: Usko tulevaanLotteliini
- Re: Usko tulevaanMeriTuuli
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaanKarhutar
- Re: Usko tulevaanMeriTuuli
- Re: Usko tulevaankevätmieli
- Re: Usko tulevaanpeevikki
- Re: Usko tulevaanKarhutar
- Re: Usko tulevaanpeevikki
- Re: Usko tulevaan-miu-
- Re: Usko tulevaanHillevi
- Re: Usko tulevaanjulia