Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Her2 positiivinen rintasyöpä

Heippa, Anemone!
Samassa veneessä mennään, Sinä sen verran edellä, että olet kokassa ja minä takatuhdolla! Kehuin edellä, että en saanut eka sytokerrasta paljon mitään oireita, muuta tulihan niitä!
Kolmantena iltana suun limakalvot ja kielen reunat kipeytyivät, myös nieleminen sattui. Koko kroppa oli kuin sähkövirtaan kytkettynä,sähköiskuja sateli eri puolille kehoa, jalkoja särki polvesta alaspäin, vatsassa merillisiä kramppeja ja kouristukia. Pari yötä oli tällaista, en ottanut mitään troppia, nukuttua sain pieniä torkahduksia!
Nyt on olo hyvä, ja huomenna menen toiseen Herceptin tiputukseen. Kaipa nämä olivat enempi taxon sivuvaikutuksia,
toivon pelkästä Herceptiinistä selviäväni vähällä,koska se on täsmälääke ja hyökkää lähinnä syöpäsolujen kimppuun.Sain reseptissä jotain Somac-nimistä "vatsansuojalääkettä",hain sen vasta tänään,lääkäri ei selostanut kuuluuko sitä ottaa nappi päivässä jatkuvasti, vai joihinkin oireisiin?? Täytyy kysyä huomenna!
Oli se vaan aika keljua, kun jouduit kaksi kertaa peräkkäin
leikkaukseen,kun olisi arvannut heti vaatia koko rinnan poistoa! Sinulla on muuten tuo horm.positiivisuus hyvä asia (jos tässä taudissa nyt mitään "hyvää" on...), koska saat siihenkin täsmälääkettä, todennäköisesti 5 vuoden tablettien syönti! Minulta ei vielä kuontalo ole alkanut harventua,jospa
kylmähattu auttaisi pitämään karvat vähän pidempään. CEFfit vievät ne varmasti! Sitten hankitaan peruukki!
Toivotaan meille onnea huomisiin tiputuksiin, onko Sinulla muuten pitkä matka polille? Kirjoitellaan kuulumisia!
Terveisin Irina
Irina | 25.9.2006 klo 17:29:53