Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Huomenet uuteen viikkoon
Huomenta kaikille!MeriTuulelle myötäajatukset ekaan taxoon, hyvin se sujuu. Kaikkea pelkää etukäteen, kun ei tiedä millaista se on.
Sama mulla ja Kehäkukalla varmaan sen CEFin suhteen, taxo onkin jo vanha tuttu ja jotenkin olisi helpompi mennä loputkin tipat sitä samaa rataa :) Mutta kai nuo yhdistelmähoidot on tarkoituksella valittu. Onneksi on vielä kaksi viikkoa ennen seuraavaa tiputusta, tässähän saattaa ehtiä jopa olla useampia hyviä päiviä tällä kertaa :) Lämpö ei noussut yli 37:n viikonlopun aikana kertaakaan, vaikka veto onkin vähän hukassa edelleen. Uusi vaiva on ilmestynyt, nimittäin silmien kuivuus ja sen myötä näärännäpyt. Pitäisiköhän silmiin pyytää jotain tippoja? Onko muilla ollut silmäoireita sytojen aikana?
Paino tuntuu ikävästi nousevan koko ajan, tai sitten olen nyt viikonlopun aikana syönyt tavallista tuhdimmin =o Onkologi kyllä viimeksi sanoi että sytoturvotus on ihan normaalia.. Silti inhottavaa kun kaikki housut puristaa vyötäröstä :( Täytyy koittaa liikkua, laihduttamaan en uskalla alkaa, ettei iske kahta kauheampi väsymys.
Mulle on tullut myös sellainen aknetyyppinen ihottuma toisesta taxosta kaulalle, niskaan ja osin poskiinkin. Paranivat jo ja kolmannesta ei ainakaan vielä tullut. Sen sijaan päänahka on työntänyt jotain talia joka tiputuksen jälkeen, ihan kuin aineenvaihdunta kiihtyisi päässäkin sen hikoilun ja pissaamisen lisäksi. Mulle lekuri sanoi myös siitä ihottumasta, että saattaa olla kortisonin aiheuttamaa, joten ei siihen kyllä senkään takia kannata kortisonivoidetta käyttää. Kieleen tulee myös lähinnä epämiellyttävä harmaa peite kortisonista. Kestää muutamia päiviä ja sitten kuivuu pois. Siihen olisi jotain geeliäkin saatavilla, mutta tyydyin kaapimaan sitä pikkulusikalla pois ja koitin harjata hammasharjalla kieltäkin. Nyt on kielenpäässä kipeä afta ja muutenkin vähän rikki suun limakalvot, joten huuhtelen suolavedellä ja imeskelen niitä bepanthentabuja edelleen.
Äitienpäivä sujui mukavasti, mieheltä sain kauniin ruukkuruusun, poika lauloi ja oli taiteillut kortin. Päivän vietimme anoppilassa, lauantaina kävimme jo omien vanhempieni luona. Kaksi äitienpäivälounasta siis, ilmankos maha pömpöttääkin :) Sama ajatus kävi silti mielessä, niinkuin varmaan kaikilla muillakin, että onkohan tämä elämäni viimeinen äitienpäivä... Aina ne ikävät ajatukset jostain työntyy mieleen, eikä niitä aina saa heti työnnettyä pois.
Jahas, tänään on metsässä treffit vapaapäivää viettävän ystäväni kanssa. Käymme taas tekemässä koirille jäljet. Joten taidanpa tästä lähteä aamulenkille ja sitten häipyä gps-paikantimineni maastoon.
Mukavaa päivänalkua kaikille! :)
- Huomenet uuteen viikkoonkevätmieli
- Re: Huomenet uuteen viikkoonlillukka
- Re: Huomenet uuteen viikkoonMeriTuuli
- Re: Huomenet uuteen viikkoontautinen
- Re: Huomenet uuteen viikkoonkevätmieli
- Re: Huomenet uuteen viikkoonsanteri
- Re: Huomenet uuteen viikkoonKehäkukka
- Re: Huomenet uuteen viikkoonPäivä kerrallaan
- Re: Huomenet uuteen viikkoonMeriTuuli
- Terveisiä onkologin luona käynniltä!Päivä kerrallaan
- Re: Terveisiä onkologin luona käynniltä!kevätmieli
- Sädehoidostakevätmieli
- Re: Terveisiä onkologin luona käynniltä!kesän lapsi
- Re: Terveisiä MeriTuuli
- Re: Terveisiä lillukka
- Re: Terveisiä kesän lapsi
- Re: Terveisiä Tässä ja nyt
- Re: Terveisiä kevätmieli
- Re: Terveisiä Tässä ja nyt
- Re: Terveisiä Kehäkukka
- Re: Terveisiä santeri
- Re: Huomenet uuteen viikkoonKehäkukka
- Re: Huomenet uuteen viikkoonlillukka
- Re: Huomenet uuteen viikkoonkevätmieli
- Re: Huomenet uuteen viikkoonkevätmieli
- Re: Huomenet uuteen viikkoonMeriTuuli
- Re: Huomenet uuteen viikkoonKehäkukka
- Re: Huomenet uuteen viikkoonkesän lapsi
- Re: Huomenet uuteen viikkoonthunder
- Re: Huomenet uuteen viikkoonkevätmieli
- Re: Huomenet uuteen viikkoonPimpula
- Moi Pimpula, täällä Thunderthunder
- Re: Huomenet uuteen viikkoonTässä ja nyt
- Re: Huomenet uuteen viikkoonkevätmieli
- Re: Huomenet uuteen viikkoonlillukka
- Re: : Re: Re: Re: Re: Re: Huomenet uuteen viikkoonPäivä kerrallaan
- Re: Huomenet uuteen viikkoonTässä ja nyt
- Keskiviikkoaamua!kevätmieli
- Re: Keskiviikkoaamua!MeriTuuli
- Re: Keskiviikkoaamua!Kehäkukka
- Re: Keskiviikkoaamua!Sartsa
- Re: Keskiviikkoaamua!Tässä ja nyt
- Re: Keskiviikkoaamua!MeriTuuli
- Re: Keskiviikkoaamua!kevätmieli
- Re: Keskiviikkoaamua!Tässä ja nyt
- Re: Huomenet uuteen viikkoontautinen
- Re: : Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Huomenet uuteen viikkoonPäivä kerrallaan