Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Kontrolleista vielä



Hei vaan kaikille ja kiitos Karju, Michael,arja, Hipsu & kumppanit jotka olette jakaneet tuntemustanne ja tietämystänne keskustelussa!

13.2.08 Itseltäni poistettiin joulukuu 07 alussa iso epämääräinen "luomi" kehräsluun alapuolelta jalasta.. oli ollut siinä viitisen vuotta. No 7 viikon odottelun jälkeen tuli sairaalasta kiireellinen kutsu isotooppiin 5 päivän päästä ja leikkaus 6 päivän päästä,.. no ensiksi tuli mieleen että mitä ne leikkaavat? ja miksi? no tottahan toki osasin rivien välistä lukea että löydös oli pahanlaatuinen. Asteikkoa en tiedä mutta kirurgi puhui II asteen, olisiko keskisyvästä ollut kysymys..

Isotooppi meni naurettavine kommelluksineen ja leikkaus tehtiin seuraavana aamuna. Tammikuun lopussa leikattiin isompi pala sieltä alanilkasta, toisen jalan reidestä otettiin siirrännäinen sekä nivusen imusolmukkeet poistettiin. Ja tässä sitä nyt ollaan vielä nojatuolipotilaana. Leikkauskohta, jossa siirrännäinen on yllättävän kipeä ja hankala parantumaan, josta siirrännäinen otettiin on aika ok ja nivus pakottelee ajoittain.

Tulokset tulivat viimeisimmistä leikkauksista ja ovat puhtaat.
Huomenna minulla on kaikkien tikkien poisto ja kokonaan viimeinen lääkärintarkastus?! Aika hurjaa, kun vielä en edes pysty astumaan jalalle ja leikkausjälki on mätääntyneen kraaterin näköinen, josta vuotaa yhä verta ja nestettä ja enää ei huomisen jälkeen ole näyttöä!

Kyselin hoitavalta lääkäriltä seurantaa, hän sanoi ettei mitään, jos joskus haluan mennä ihotautilääkärille, josta verikokeisiin, mutta minulle oli jo kuulemma tehty enemmän kuin olisi tarvinnut?!

Aika epävarma olo kuitenkin on,missään vaiheessa ei ole tehty mitään kokonaisvaltaista tutkimusta ainoastaan tuijotettu sitä poistettavaa kohtaa ja seuraavaa imusolmukkeita. Onko muillakin vastaanvanlaisia kokemuksia ja miten ne kontrollisuositukset?

14.2 Kävin siis tänään jo näyttäytymässä lääkärissä ja takapakkia on tullut; ihosiirre ei ole kiinnittynyt ja viikon päästä päätetään että leikataanko uusi siirre leikkauskohtaan...
Tulehdustakin on mutta ainoa lääkitys on ollut ja on leikkauksen jälkeen panacod ei edes antibioottia tulehdukseen. Siirrännäispotilaat kertokaa ihmeessä kokemuksistanne.. ja muutkin näistä olemattomista kontrolleista..

Terveisin Nojatuolimatkustaja Tuija
Tuide | 14.2.2008 klo 13:19:47