Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Yleistä syövästä

Re: Silmämelanooma

Miten mä sain jostain sellaisen käsityksen, että silmä vaan sädetetään ja sitten kaikki on taas kuten ennen. Tutut kertoi tutuntutuntutuista,joilla oli samanlainen tauti ja nyt ne elää ja kaikki on yhtä hyvin kuin hoitoa ennen... Ja täällä saakin kuulla kaikkea muuta. Mutta hyvä, ettei ole liian suuria odotuksia vaan osaa ottaa hiukan varauksella silmän toipumisen.

Sos.työntekijä oli jättänyt mulle sunnuntaiksi paperipaketin LSSY:stä ja KELAn oppaasta ja lehtisen syöpäpotilaan sos.etuuksista. Sopparilistakin oli mukana. Puolivalot keksikin, että haetaan kaikki työikäisten syöpäpotilaiden sopparille. Semmoinen näyttäisi olevan naisille 2.-7.10 Vuorelassa, mutta en tiedä onko tieto tämänvuotinen vai seuraavalle vuodelle.

flealle erityislämmin ajatus, erityislapset tarpeineen ja ihastuttavine luonteineen on niin lähellä sydäntäni. Onni on kuitenkin sitä, ettei näe lapsen vammoja ja vajavaisuuksia, vaan ainoastaan ihanan rakkaan lapsen ja sen mitä hän osaa ja mistä nauttii. Ja mistä hän iloitsee ja sen mukana iloitsee itsekin. Kaikesta huolimatta aina ei päivät ole yhtä aurinkoisia ja voimatkin on hakusessa ja arki haasteellista. Mutta sen palkitsee aina lapsen hymy ja tyytyväisyys.
-tiltu-
tiltu | 21.11.2006 klo 13:25:18